poniedziałek, 27 kwietnia 2015

Czy można opóźnić procesy starzenia? Poznaj sposoby na przedłużenie życia

Załóżmy, że istnieje recepta na wydłużenie naszego życia o kilkadziesiąt lat. Ilu z Was by z niej skorzystała? Zastanawialiście się kiedyś jak długo chcielibyście żyć? Jak widzicie swoją przyszłość? Czy przeważają w niej kolorowe czy czarno-białe barwy? 


Sposoby na długowieczność
Żródło: http://senescoeu.blogspot.com/2014_05_01_archive.html
Teoretycznie większość ludzi chciałaby żyć jak najdłużej. Pomimo, że tak wiele narzekamy, a spora grupa osób nie wyobraża sobie swojej własnej starości, to jednak myślenie o śmierci to dla wielu ludzi odległa przyszłość. Oczywistym jest, że podstawą długiego życia, jest życie szczęśliwe - w końcu jaki sens miałaby nasza długowieczność, gdyby opierała się tylko na smutku i cierpieniach. Zatem to radość z życia, odnajdywanie rzeczy niezwykłych w codzienności i cel, dla którego każdego dnia wstajemy z łóżka, jest jednym z kluczy do naszego zdrowia. Czy zatem istnieje coś czym możemy wpływać na swoje samopoczucie? Jak możemy utrzymać swoje zdrowie w jak najlepszej kondycji i tym samym opóźnić procesy starzenia naszego organizmu? Czy istnieją pewne sposoby, które każdy z nas może wykorzystać żeby choć w niewielkim stopniu wydłużyć swoje życie? Sądzę, że każdy racjonalnie myślący człowiek chciałby doczekać swojej późnej starości w zdrowiu, i jak najlepszej sprawności swojego ciała. Nikt nie lubi być zależny od drugiego człowieka i nie chce doczekać chwil, gdzie każda codzienna czynność wymagać będzie pomocy. 

Nieustannie wielu naukowców prowadzi badania nad długością naszego życia i sposobami jego przedłużania. Ogólnie mówi się, że optymiści żyją dłużej i jest to fakt potwierdzony przez naukowców z uniwersytetu w Yale w 1975 r. Wpływ na to czy jesteśmy bardziej optymistami czy pesymistami, ma nie tylko nasza osobowość, która jedynie w pewnym stopniu jest dziedziczna (szacuje się, że około 40-50%), ale także nasze doświadczenia życiowe. Nasze geny wbrew pozorom nie są stałe, mogą się zmieniać w trakcie całego naszego życia, a z chwilą starzenia jedne mogą się włączać, a inne wyłączać. To zdarzenia losowe zmieniają ich aktywność. Nie można więc powiedzieć, że jestem pesymistą, bo takie mam geny i z natury jestem negatywnie nastawiony do życia. Jeśli negatywnie myślimy, to nasze komórki dostrajają się do naszych pejoratywnych emocji i odwrotnie. Ma to wpływ na to, jak postrzegamy świat oraz nasze kontakty z innymi ludźmi, a organizm reaguje stosownie do naszych emocji. Dlatego też, to ogólne nastawienie psychiczne jest tak ważne i może mieć duży wpływ na długość naszego życia i procesy starzenia się. 

Jak zatem możemy przestawić swój umysł na pozytywne myślenie?
Zdaniem specjalistów jedną ze skutecznych technik jest metoda CBM, czyli tzw. modyfikacja uwarunkowań. Mózg pesymistów ma nawyk wychwytywania rzeczy negatywnych, dlatego powinny one trenować szukanie pozytywów. W tym celu specjaliści proponują ćwiczenie, które polega na jak najszybszym odnajdywaniu wśród kilkudziesięciu smutnych twarzy tej uśmiechniętej. Podobno wystarczy 10 minut dziennie, przez zaledwie kilka tygodni żeby zmienić poziom myślenia pesymisty.


Niezwykle pomocne okazują się być również medytacje, które systematycznie wykonywane mogą wywołać zmiany fizjologiczne. O efektach medytacji pisano już wielokrotnie, niewątpliwie jest to trudna technika, wymaga ogromnego skupienia, regularności i koncentracji, ale dobrze wykonywana przynosi efekty. Badania pokazują, że systematyczne medytacje mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie.


Co jeszcze prócz szukania w swoim życiu pozytywów, możemy zrobić żeby utrzymać młodość naszego mózgu i opóźnić procesy jego starzenia?

Niezwykle ważne okazują się ćwiczenia. Powiedzenie "ruch to zdrowie" ma swoją podstawę w różnego rodzaju badaniach. Okazuje się, że ruch ożywia nasz umysł, wpływa na koncentrację i zwiększa jego objętość. Codzienne ćwiczenia, zwłaszcza wśród osób starszych mogą mieć wpływ na opóźnienia starzenia organizmu. Okazuje się, że ćwiczenia zarówno tlenowe jak i beztlenowe zmniejszają ilość wolnych rodników i zwiększają zdolność produkcji przeciwutleniaczy, które pozytywnie wpływają na nasze zdrowie. Im więcej przeciwutleniaczy jest w naszym organizmie tym lepiej - wówczas proces starzenia jest wolniejszy, to znaczy że nasz organizm ma wysoką zdolność usuwania wolnych rodników. Bez względu na to w jakim wieku zaczynamy ćwiczyć, ruch ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie! 

Często mówi się również, że sekretem długowieczności jest odpowiednia dieta. Polega ona na przyjmowaniu odpowiednich wartości odżywczych oraz na ograniczeniu spożywanej liczby kalorii. Według naukowców ilość przyjmowanych kalorii może mieć wpływ na długość życia. Ograniczając ich liczbę do podstawowego minimum dostarczamy ciału mniej glukozy, co powoduje, że organizm efektywnie dysponuje energią. Oczywiście, każda dieta musi być przemyślana i najlepiej skonsultować ją ze specjalistą. Naukowcy podają, że jeśli nie jesteśmy otyli ani chorzy, to ilość ograniczonych kalorii powinna się rozpoczynać dopiero po 35-tym/45-tym roku życia, a wzorem powinna być waga z młodości. Maksymalnie może być ona wyższa o 5 kg.


PODSUMOWUJĄC

Do wszystkich technik opisujących jak żyć długo i być w dobrej formie należy podchodzić z lekkim przymrużeniem oka. Pamiętajmy, na długie życie ma wpływ wiele czynników, nie zawsze od nas zależnych. Jednak każde, małe codzienne wysiłki, takie jak ruch, medytacja, odpowiednia dieta, optymizm i coś jeszcze, co sprawia że chce się nam żyć mogą mieć wpływ na nasze zdrowie i kondycję zarówno fizyczną, jak i psychiczną.

wtorek, 21 kwietnia 2015

Zwykła niecodzienność, czyli mój autorski pomysł na świat


Zastanawialiście się kiedyś jak zrobić dobre pierwsze wrażenie w Internecie? Podobno jeden człowiek ocenia drugiego w przeciągu pierwszych kilku sekund od momentu poznania. Niewiarygodne, że w przeciągu tych 6 sekund ktoś formuje wnioski odnośnie naszej osoby i w przeciągu tak krótkiego czasu przypisuje nam określoną etykietę. Podobno również, że drugiego pierwszego wrażenia zrobić się nie da, co zatem możemy uczynić żeby przekonać do siebie nowo poznaną osobę? Czy w Internecie obowiązują zasady pierwszego dobrego wrażenia, czy osoba odwiedzająca po raz pierwszy jakąś stronę powróci na nią ponownie i co o tym decyduje?

Cóż, w internecie obowiązują tzw. "zasady słowa pisanego". To tekst, jego atrakcyjność, przekaz i treść mają najważniejsze znaczenie, dlatego zacznę też od krótkiego wstępu i kilku słów wyjaśnienia.


Skąd nazywa?
Powiedziałabym, z życia wzięta. Praca, dom, rodzina, szkoła... to zazwyczaj nasza zwykła codzienność. Często pośpiech, monotonia i prozaiczność powszedniego dnia sprawiają, że nie dostrzegamy tych rzeczy wyjątkowych, które spotykają nas niemal co dnia. Jednak, dla każdego człowieka ważne są przecież także te niecodzienne uniesienia, które inspirują do dalszych działań. To właśnie zwykła niecodzienność, czyli spojrzenie od środka, przemyślenia i obserwacje zainspirowały mnie do pisania. Stąd też właśnie zrodziła się nazwa "refleksjologia". 

Odnosząc się do etymologi nazwy, cóż.... w pewnym sensie blog ma inspirować, zwracać uwagę na istotne kwestie, rozwiewać wątpliwości, a może czasem powodować nowe, zmniejszać niepewność i właśnie stymulować te niecodzienne uniesienia, tworząc ze zwykłej codzienności niezwykłą codzienność. :)

Zatem, drogi czytelniku witam Cię na mojej prywatnej i zupełnie autorskiej refleksji o życiu, społeczeństwie i otaczającym nas świecie. Każdy z nas jest obserwatorem życia, na pewno również i Ty masz swoje własne przemyślenia o otaczającej nas rzeczywistości i na swój sposób widzisz świat i jego kolory. Jeśli często Cię coś dziwi, zaskakuje, a może nawet oburza i czasami zastanawiasz się dlaczego jest tak a nie inaczej to zapraszam Cię do dzielenia się swoimi spostrzeżeniami razem ze mną - czytając, komentując odwiedzając i udostępniając bloga.