niedziela, 3 maja 2015

Brak Ci motywacji do pisania pracy dyplomowej? Znajdź swój własny klucz do sukcesu

Czy Ty też wpadasz w panikę na samą myśl pisania pracy dyplomowej? Termin obrony się zbliża, czasu jest coraz mniej, a Ty nadal nie wiesz od czego zacząć i brak Ci motywacji? 

Jak motywować się do pisania pracy magisterskiej?
Źródło: http://www.aniamaluje.com/2015/04/jak-zmotywowac-sie-do-pisania.html


Każdy potrafi pisać
Jasne, że praca dyplomowa ma być w jakimś stopniu podsumowaniem naszej pracy na studiach. Zakładam, że każda osoba, która chce zdobyć wyższe wykształcenie potrafi pisać, analizować i wysnuwać wnioski. Jeśli posiadasz takie umiejętności to możesz napisać całkiem niezłą pracę. Nie musisz być humanistą. Praca dyplomowa to nie książka, tym bardziej nie jest to pamiętnik!! Nie potrzebna jest Ci wyobraźnia, własne przemyślenia możesz schować w kieszeń, a odkrywcze teorie zachować na inną okazję. 
Praca dyplomowa polega na dokładnym przeanalizowaniu jakiegoś tematu pod kątem dostępnej już literatury. Czytamy i streszczamy, wybieramy to co najważniejsze dla pracy, porównujemy poszczególne teorie i dokonujemy ich analizy. Praca naukowa nie sprawdza naszej wiedzy. Ona tylko weryfikuje czy potrafimy czytać ze zrozumieniem, porządkować treść i dokonać skutecznej obrony wybranego przez siebie tematu. 

Od czego zacząć?
Skoro już mamy zagłębić się w jakiś temat, to dobrze żeby to było coś, co nas interesuje. Najgorszym błędem jest wybór nudnego tematu. Nuda demobilizuje, odbiera motywację, zniechęca i wydłuża czas pracy! Pewnie nie jeden raz w swoim życiu zostałeś zmuszony do przeczytania czegoś co Cię zupełnie nie interesuje. Jaką wtedy miałeś motywację do dalszego drążenia tematu? Zakładam, że byłeś zniechęcony, osłabł Twój zapał i zmniejszyła się ochota do dalszej pracy. Po co więc dokładać sobie przeszkód i dodatkowego wysiłku? Jeśli już musimy dokonać obrony jakiegoś tematu, wgłębić się w dostępną literaturę i dokładnie przeanalizować zawartą w niej treść to wybierzmy coś, po co sięgniemy z większym zapałem. Jest to pierwszy krok, który ma wpływ na motywację do pisania.

Motywacja kluczem do sukcesu
Żeby osiągnąć zamierzony efekt i dotrzeć do wyznaczonego celu musisz podjąć odpowiednie działanie. Żeby więc napisać pracę dyplomową musisz mieć dobry powód. Zastanów się jakie korzyści możesz otrzymać w zamian? Jeśli obrona pracy jest dla Ciebie naprawdę ważna to nie odkładaj tego na ostatnią chwilę. Jeśli wiesz, że musisz coś zrobić, to pomyśl, że i tak Cię to nie ominie. I tak prędzej czy później zostaniesz zmuszony do poświęcenia swojego czasu na wykonanie tego co zaplanowałeś. Nie trać czasu na szukanie motywacji! Niech Twoją ostateczną motywacją nie będą goniące terminy. 
Jak się motywować?


Odkładając pisanie pracy dyplomowej na potem, przysparzasz sobie tylko dodatkowych zmartwień. W konsekwencji i tak o tej pracy myślisz, denerwujesz się, że nie zdążysz na czas, stresujesz i masz wyrzuty sumienia, że nie zebrałeś się wcześniej. Przykładając się do szybkiego napisania pracy zyskasz spokój, odprężysz się i będziesz miał spokojne sumienie, kiedy swój czas będziesz poświęcał na rozrywkę. Osiągniesz kontrolę nad swoim życiem i bez nerwów będziesz oczekiwał na obronę. Niech Twoją największą motywacją będą priorytety. Jeśli zrobisz coś od razu, będziesz miał spokój później. Otóż, Tim Ferriss, napisał, że "Brak czasu jest tak naprawdę brakiem priorytetów". Zastanów się, więc co jest dla Ciebie priorytetem? Co jest ważniejsze, impreza czy studia? Mówisz, że nie masz czasu na pisanie pracy? Bzdura! Każdy ma i znajdzie czas na to co jest dla niego najważniejsze !