niedziela, 10 maja 2015

Zaufanie kluczem codziennego życia, czyli po co i dlaczego powinniśmy posiadać zaufanie publiczne

Zaufanie. Każdy wie jak ważną rolę odgrywa w codziennych kontaktach z innymi osobami. Tak naprawdę bez zaufania świat przestałby istnieć. Bo jak mielibyśmy budować jakiekolwiek relacje z innymi osobami bez zaufania, nawiązywać znajomości, realizować zobowiązania, powierzać swoje losy urzędnikom, politykom, państwu?

Zaufanie towarzyszy nam praktycznie na każdym kroku, a jego podstawą jest wiara w prawdziwość intencji innych osób. Ufność do drugiej osoby bazuje na doświadczeniu i częstotliwości nawiązywanych z nią interakcji. Zaufanie to nic innego jak wiara, że nie zostaniemy oszukani. Podejmujemy, więc pewne ryzyko, że osoba którą obdarzyliśmy kredytem zaufania nas nie oszuka. Ryzyko to się zmniejsza wraz ze stopniem wiary w prawdziwość intencji drugiej osoby.
Podstawą zaufania są czyny, nie słowa
Źródło:
http://demotywatory.net/2347/zaufanie-opiera-sie-na-rzeczywistosci
Tak więc zaufanie posiadamy, np. do rodziny, przyjaciół, znajomych, sąsiadów, ale również do lekarzy, czy choćby do policjantów, urzędników, polityków oraz całej administracji publicznej. Oczywiście stopień zaufania do poszczególnych osób, zawodów czy instytucji jest różny. Często jesteśmy niezadowoleni z prowadzonej przez państwo polityki i nie zgadzamy się z wieloma decyzjami. Pomimo tego, wierzymy i ufamy, że system w którym funkcjonujemy jest stworzony dla naszego dobra, a celem administracji publicznej jest przede wszystkim dobro innych ludzi. Podstawą zaufania są więc czyny, a nie słowa.

Zaufanie nierozerwalnie związane jest z kapitałem społecznym i ułatwia budowanie relacji z innymi. Jak więc widzimy zaufanie potrzebne jest nie tylko w nawiązywaniu kontaktów z najbliższymi, ale również w wielu innych dziedzinach życia. Oczywistym jest również fakt, że każdy z nas posiada inny stopień zaufania, w końcu na zaufanie ma wpływ wiele czynników. Wielu badaczy podkreśla, że zaufanie do innych zawodów i instytucji jest tym większe, im większym zaufaniem darzymy osoby z najbliższego otoczenia. I właśnie zaufanie do państwa, władzy, wszelkich organizacji nazywamy zaufaniem publicznym. Jako obywatele wierzymy, że nasze interesy są należycie zabezpieczone i strzeżone przez powierzanie swoich losów w ręce osób, które będą reprezentantami naszych spraw. Żeby dane państwo dobrze i sprawnie funkcjonowało musi istnieć wśród obywateli wysoki stopień zaufania publicznego. I tutaj dużą rolę odgrywają osoby, dzięki którym najczęściej i najszybciej nawiązujemy interakcje z państwem czyli właśnie urzędnicy. To jak postępują, zachowują się, jakie wyznają wartości i jak obsługują klienta ma wpływ na zaufanie do aparatu władzy. Co więcej, podobno osoby aktywne i zaangażowane w życie publiczne są skłonne obdarzyć władzę większym zaufanie, niż osoby bierne  i nieuczestniczące w życiu politycznym. Takie osoby nie chodzą na wybory, nie angażują się i nie interesują tym co dzieje się dookoła nich, ponieważ z góry zakładają, że osoby zarządzające naszymi sprawami działają przede wszystkim w swoim interesie, a nie innych ludzi.

Zaufanie kluczem do sukcesu
Źródło: http://koszal.in/2011/12/30/zaufanie.html

O roli zaufanie można by pisać dużo. Przede wszystkim zaufanie powoduje większą otwartość, na innych ludzi i na obce jednostki. W końcu często nasze losy zależą od innych ludzi, najczęściej nam nie znanych i zupełnie obcych. Zaufanie jest więc fundamentem codziennego życia. Nie zapominajmy, że zaufanie jest ważne nie tylko do najbliższych osób, ale praktycznie cały dzisiejszy system opiera się na zaufaniu. Kiedy nie ufamy najbliższej osobie dochodzi do kryzysu, kłótni, nieporozumień i strachu co wydarzy się jutro. Podobnie jest w przypadku władzy. Gdybyśmy nie ufali innym osobom oraz ogólnie mówiąc państwu zapanowałby chaos. Żylibyśmy w nieustannym strachu, rodziłby się wszelkie patologie i anomalie życia codziennego. Konsekwencje braku zaufania mogą być olbrzymie, dlatego należy pamiętać, że zaufanie jest kluczem naszego codziennego życia.