środa, 24 czerwca 2015

Narzekanie jest zaraźliwe. Dlaczego ludzie narzekają?



Marudzenie, narzekanie, lamentowanie i  rozżalanie siÄ™ nad sobÄ… to zachowanie, za pomocÄ… którego wyrażamy swoje negatywnego odczucia. Ludzie czÄ™sto narzekajÄ…, jest to poniekÄ…d cecha spoÅ‚eczeÅ„stwa, poprzez którÄ… wyrażamy swoje niezadowolenie. O ile narzekanie samo w sobie nie jest zÅ‚e, o tyle marudzenie na wszystko dookoÅ‚a – nawet  na pogodÄ™, na którÄ… przecież nie mamy żadnego wpÅ‚ywu – staje siÄ™ mÄ™czÄ…ce i chorobliwe. Zamiast cieszyć siÄ™ z życia i dostrzegać jego pozytywne strony skupiamy siÄ™ na tych negatywnych aspektów, które nie dość że nie przynoszÄ… zazwyczaj żadnych pozytywnych efektów to mogÄ… powodować negatywne skutki uboczne.

Dlaczego ludzie narzekajÄ…?

Dlaczego więc ludzie narzekają?

  • ChcÄ… zwrócić na siebie uwagÄ™ 

     

Ludzie często czują się niedoceniani. Mają poczucie, że życie jest niesprawiedliwe a los się na nich uwziął i wszystko co złe zrzuca
na ich ramiona. CzujÄ… siÄ™ pokrzywdzeni, bezradni i nieszczęśliwi, dlatego też narzekajÄ… – szukajÄ… wsparcia i wyrzucajÄ… w ten sposób na zewnÄ…trz negatywne emocje, które pozwalajÄ… zmniejszyć uczucie frustracji i przygnÄ™bienia. 

Skutki narzekania
Jakie sÄ… skutki narzekania? 

Czujemy to co mówimy 


NarzekajÄ…c obniżamy swoje samopoczucie. Wyrażamy swoje niezadowolenie i automatycznie sprawiamy, że negatywne emocje zaczynajÄ… dominować nad tymi pozytywnymi. I tak, np. kiedy nie jesteÅ›my w humorze wszystko nas denerwuje, zaczynamy narzekać wiÄ™c na pogodÄ™, na swoich bliskich, na to że w sklepie nie ma promocji na to czego akurat potrzebujemy,  Å¼e autobus siÄ™ spóźniÅ‚, albo że drogi sÄ… dziurawe, a trawa jest mokra. Narzekanie powoduje, że zaczynamy odczuwać  frustracjÄ™, zaczynamy wiÄ™c o tym myÅ›leć i jeszcze bardziej odczuwać  niezadowolenie z życia. OczywiÅ›cie, narzekanie nie jest zÅ‚e o ile można nim coÅ› zmienić, natomiast kiedy wyrażamy niezadowolenie, że akurat pada deszcz kiedy wczoraj narzekaliÅ›my, że Å›wieciÅ‚o sÅ‚oÅ„ce jest szukaniem „dziury w caÅ‚ym” i przyczynÄ… natychmiastowego obniżenia nastroju.

Przeprowadzono nawet w tym celu badania, które udowodniÅ‚y, że narzekanie ma wpÅ‚yw na nasze samopoczucie. Wystarczy przebywać w otoczeniu osób nieustannie wyrażajÄ…cych niezadowolenie z życia, żeby obniżyć swoje samopoczucie. IdÄ…c wiÄ™c dalej tym tokiem myÅ›lenia, że doÅ›wiadczamy to co mówimy ma przeÅ‚ożenie na nasz nastrój – jeÅ›li wiÄ™c  narzekamy i ciÄ…gle siÄ™ skarżymy samopoczucie maleje, natomiast kiedy wyrażamy zadowolenie z życia i szukamy jego pozytywów nasze samopoczucie roÅ›nie.

PuÅ‚apka:  istniejÄ… tematy, do narzekania, które ludzie uważajÄ… za naturalne – po prostu, że majÄ… prawo sobie ponarzekać na to czy owo. I owszem jak czasami narzekanie może podnosić nasze samopoczucie, bo wyrzucamy na zewnÄ…trz swoje negatywne emocje, tak w wiÄ™kszoÅ›ci przypadków jednak, narzekanie ma negatywny wpÅ‚yw na nasz humor.

Narzekanie na wszystko dookoła
Źródło: http://szczesciarz.eu/wp-content/uploads/2014/07/wilq-narzekanie.jpg

Konkluzja z tego taka, że należy zmienić swoje postrzeganie i sposób patrzenia na Å›wiat, zamiast narzekać należy szukać pozytywów. PamiÄ™tajmy, że po burzy zawsze wychodzi sÅ‚oÅ„ce, wiÄ™c nawet jeÅ›li pada, a za oknem jest szaro i ponuro szukajmy pozytywnych jego aspektów. Może to bÄ™dzie czas na porzÄ…dki, przemyÅ›lenia, ważne sprawy na które nie mielibyÅ›my czasu gdyby Å›wieciÅ‚o sÅ‚oÅ„ce i które rozpraszaÅ‚oby nas od codziennych czynnoÅ›ci. A może deszcz podleje nasze kwiaty, może pobudzi innych do życia… możliwoÅ›ci jest wiele, wystarczÄ… dobre chÄ™ci. Co prawda pozytywne myÅ›lenie wymaga wiÄ™cej wysiÅ‚ku, ale kiedy ograniczymy narzekanie wszyscy bÄ™dziemy zdrowsi i szczęśliwsi!!