niedziela, 21 czerwca 2015

Środowisko czy geny? Co ma wpływ na nasz charakter?

Zastanawiałeś się drogi czytelniku kim tak naprawdę jesteś? Jaką jesteś osobą? Jaki masz charakter, osobowość, naturę, albo temperament? I wreszcie dlaczego taki właśnie jesteś, co miało wpływ na to, że ukształtowały się w tobie takie a nie inne cechy, nawyki, czy maniery, które posiadasz?
Kim jesteś? Jaką jesteś osobą?


Pewnie w pierwszej kolejności pomyślałeś o wychowaniu. To prawda, że bardzo duży wpływ na to jacy jesteśmy mają nasi rodzice, opiekunowie oraz osoby z najbliższego otoczenia, którzy zaszczepili w nas pewne wartości, idee i priorytety. To w jaki sposób pokazali nam świat, czego nas nauczyli, jakie wartości przekazali, oraz jakimi autorytetami byli dla nas w dzieciństwie.
Poza tym niewątpliwie całe życie kształtują nas różne wydarzenia i doświadczenia życiowe, z którymi często konfrontuje nas życie i na które zazwyczaj nie mamy żadnego wpływu. 
Ale jest jeszcze coś co ma być może największy wpływ na naszą naturę - GENY. Naukowcy wciąż się spierają i zajmują dwa przeciwstawne stanowiska w tym temacie, a więc co ma większy wpływ na charakter człowieka? Środowisko czy geny? 
Zapewne są cechy osobowości, które w większym stopniu mogą być kształtowane przez geny, a inne przez środowisko. Np. inteligencja - w dużym stopniu jest podyktowana czynnikami genetycznymi, ale to nie znaczy, że nie można jej rozwijać i kształtować. Niewątpliwie środowisko ma także wpływa na nasze geny, a więc nasze geny mogą się zmieniać w ciągu życia i pod wpływem różnych czynników kształtować. Najlepszym tego dowodem są badania naukowców wykonywane na bliźniętach jednojajowych, które mimo że są identyczne genetycznie to ich geny mogą być tłumione na wskutek różnych wydarzeń. Podsumowując, nigdy nie możemy tłumaczyć swojego zachowania, charakteru czy osobowości wyłącznie genami! Na naszą osobowość ma wpływ wiele czynników, trafnie ujął to prof. Włodzimierz Oniszczenko: 
"Co powoduje, że jedni są geniuszami, a inni są głęboko upośledzeni? Odpowiedź jest stosunkowo prosta – wpływy genetyczne oraz środowiskowe. Ale w jakiej proporcji, tego już nie wiadomo. Inteligencja danej osoby może zależeć w połowie, w większości, a może jedynie w 10% od czynników genetycznych. Natomiast stwierdzenie, że za inteligencję po równo odpowiadają geny i środowisko oznacza tylko tyle, że w danej populacji czynnik genetyczny może wyjaśniać połowę całkowitego zróżnicowania inteligencji" [Rotkiewicz, 2013].
Źródło:
Rotkiwicz M., [2013], Geny czy wychowanie – co bardziej kształtuje człowieka?, [w:] New Times NEWS, marzec (dost: http://newtimes.pl/geny-czy-wychowanie-co-bardziej-ksztaltuje-czlowieka/).